Licensed to Northbrook Spartan Swim Club

                                      Hy-Tek's Meet Manager 12/22/2008 10:08 AM

                 Glenbrook North Freshmen Invite - 12/20/2008                  

                                    Results                                    

 

Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 New Trier High School  'A'                        1:49.37    1:46.41   40  

     1) Grodecki, Max                   2) Smith, Grant                   

     3) Snyder, Nels                    4) Whitcomb, Dan                  

                  26.70       57.39 (30.69)     1:22.75 (25.36)     1:46.41 (23.66)

  2 Deerfield Swimming & Diving-IL  'A'               1:54.00    1:52.13   34  

     1) Roberts, Chris FR               2) Ewing, Kevin FR                

     3) Stern, Mark FR                  4) Scopelliti, Sean FR            

                  27.68     1:00.36 (32.68)     1:26.79 (26.43)     1:52.13 (25.34)

  3 Naperville North-IL  'A'                          2:13.00    1:54.88   32  

     1) Thompson, Jacob FR              2) Healy, David FR                

     3) Hubbard, Tom FR                 4) Dunlop, Andrew FR              

                  30.13     1:01.21 (31.08)     1:30.37 (29.16)     1:54.88 (24.51)

  4 Glenbrook North High School  'A'                  1:57.43    1:56.61   30  

     1) Tatham, Alex FR                 2) Neal, David FR                 

     3) Slavin, Erik FR                 4) Marinelli, Tomasz FR           

                  32.19     1:04.47 (32.28)     1:30.75 (26.28)     1:56.61 (25.86)

  5 Glenbrook South-IL  'A'                           1:57.19    1:56.64   28  

     1) Pollick, Thomas FR              2) Feingold, Ron FR               

     3) Brander, Ryan FR                4) Conner, J.J. FR                

                  28.30     1:01.77 (33.47)     1:31.42 (29.65)     1:56.64 (25.22)

  6 New Trier High School  'B'                        2:07.84    1:59.88   26  

     1) Urban, Nate                     2) Limberg, Dave                  

     3) Krueger, Max                    4) Varick, Daniel                 

                  29.85     1:01.54 (31.69)     1:32.19 (30.65)     1:59.88 (27.69)

  7 Naperville North-IL  'B'                          2:20.00    2:09.25   24  

     1) Katz, Aaron FR                  2) Holzhauer, Tom FR              

     3) Dionesotes, Chris FR            4) Suta, Bobby FR                 

                  33.09     1:12.11 (39.02)     1:42.54 (30.43)     2:09.25 (26.71)

  8 Naperville Central High School  'A'               2:25.65    2:19.22   22  

     1) Cohen, Josh FR                  2) Reasons, Matt FR               

     3) Van Duerm, Pat FR               4) Shah, Amar FR                  

                  30.68     1:08.23 (37.55)     1:42.92 (34.69)     2:19.22 (36.30)

  9 New Trier High School  'C'                        2:15.74    2:22.46   18  

     1) Podea, David                    2) Lichtor, Sheridan              

     3) Madden, Ben                     4) Burke, Kevin                   

                  36.06     1:15.14 (39.08)     1:50.95 (35.81)     2:22.46 (31.51)

 10 Glenbrook South-IL  'B'                           2:12.39    2:27.02   14  

     1) Huie, Andrew FR                 2) Vevang, Adam FR                

     3) Hianik, Ryan FR                 4) Gitelman, Rob FR               

                  46.23     1:23.98 (37.75)     1:57.14 (33.16)     2:27.02 (29.88)

 11 Glenbrook South-IL  'C'                           2:40.19    2:31.77   12  

     1) Dooner, Ryan FR                 2) Fridrich, Alex FR              

     3) Bonetti, Mike FR                4) Lyngso, Peter FR               

                  38.97     1:20.39 (41.42)     1:55.32 (34.93)     2:31.77 (36.45)

 12 Glenbrook North High School  'B'                  2:32.17    2:39.93   10  

     1) Drabik, Daniel FR               2) Kessler, Mike FR               

     3) Han, Dong Woo FR                4) Zisook, Joel FR                

                  42.26     1:21.24 (38.98)   2:39.93 (1:18.69)                    

 13 Glenbrook North High School  'C'                  2:55.01    2:50.57    8  

     1) DiNanno, Joseph FR              2) Goodspeed, Nick FR             

     3) Prost, Jared FR                 4) Nellis, Jack FR                

                  48.42     1:30.75 (42.33)     2:15.70 (44.95)     2:50.57 (34.87)

 -- Morton High School Boys-IL  'A'                   2:19.25         DQ  

     1) Lopez, Edward                   2) Escobar, Joshua                

     3) Uphues, Daniel                  4) Torres, Juan                   

                  47.43     1:30.84 (43.41)     1:54.91 (24.07)          DQ (44.82)

 

Event 2  Boys 150 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Butz, Kevin               FR Huskies-IL           1:25.00    1:20.75   20  

                  25.36       52.98 (27.62)     1:20.75 (27.77)                    

  2 Skinner, Sam                 NTRIE                1:25.19    1:22.69   17  

                  25.59       54.17 (28.58)     1:22.69 (28.52)                    

  3 Roytman, Brian            FR GBN                  1:25.16    1:22.76   16  

                  25.58       53.78 (28.20)     1:22.76 (28.98)                    

  4 Smith, Grant                 NTRIE                1:31.42    1:27.06   15  

                  27.09       57.22 (30.13)     1:27.06 (29.84)                    

  5 Roberts, Chris            FR Warriors-IL          1:26.07    1:28.05   14  

                  26.75       57.09 (30.34)     1:28.05 (30.96)                    

  6 Marinelli, Tomasz         FR GBN                  1:32.45    1:28.92   13  

                  27.54       58.33 (30.79)     1:28.92 (30.59)                    

  7 Ortega, David             FR NC                   1:30.46    1:29.16   12  

                  27.51       58.40 (30.89)     1:29.16 (30.76)                    

  8 Katz, Aaron               FR Huskies-IL           1:30.00    1:34.69   11  

                  28.96     1:01.49 (32.53)     1:34.69 (33.20)                    

  9 Redemann, Max                NTRIE                1:42.17    1:35.46    9  

                  28.44     1:00.93 (32.49)     1:35.46 (34.53)                    

 10 Hosper, Neal              FR NC                   1:36.60    1:36.22    7  

                  29.50     1:03.02 (33.52)     1:36.22 (33.20)                    

 11 Herron, Dennis            FR NC                   1:38.70    1:36.28    6  

                  29.96     1:03.69 (33.73)     1:36.28 (32.59)                    

 12 Arneson, Josh             FR NC                   1:40.21    1:36.53    5  

                  29.20     1:03.79 (34.59)     1:36.53 (32.74)                    

 13 Lee, Jack                 FR GBS-IL               1:44.19    1:38.12    4  

                  30.77     1:04.66 (33.89)     1:38.12 (33.46)                    

 14 Griffin, Alex             FR GBN                  1:41.78    1:48.19    3  

                  31.64     1:07.43 (35.79)     1:48.19 (40.76)                    

 15 Godalski, Nick            FR GBS-IL                    NT    1:50.94    2  

                  32.39     1:10.79 (38.40)     1:50.94 (40.15)                    

 16 Weaver, Ben                  NTRIE                1:53.49    1:53.52    1  

                  34.65     1:14.09 (39.44)     1:53.52 (39.43)                    

 17 Lopez, Edward                Morton-IL            2:07.43    2:02.07  

                  38.12     1:20.42 (42.30)     2:02.07 (41.65)                    

 18 Nellis, Jack              FR GBN                  2:04.32    2:05.73  

                  38.33     1:21.15 (42.82)     2:05.73 (44.58)                    

 

Event 3  Boys 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Killeen, Nick                NTRIE                  59.12      57.91   20  

                  26.92       57.91 (30.99)                                        

  2 Chen, Jason               FR GBN                  1:00.99      59.17   17  

                  27.67       59.17 (31.50)                                        

  3 Snyder, Nels                 NTRIE                1:00.96    1:00.70   16  

                  27.85     1:00.70 (32.85)                                        

  4 Ewing, Kevin              FR Warriors-IL          1:02.41    1:02.15   15  

                  29.01     1:02.15 (33.14)                                        

  5 Thompson, Jacob           FR Huskies-IL           1:14.21    1:05.63   14  

                  30.07     1:05.63 (35.56)                                        

  6 Urban, Nate                  NTRIE                1:11.07    1:06.81   13  

                  30.29     1:06.81 (36.52)                                        

  7 Healy, David              FR Huskies-IL           1:15.70    1:07.04   12  

                  31.90     1:07.04 (35.14)                                        

  8 Scopelliti, Sean          FR Warriors-IL          1:06.37    1:07.09   11  

                  31.30     1:07.09 (35.79)                                        

  9 Uphues, Daniel               Morton-IL            1:22.87    1:07.33    9  

                  30.94     1:07.33 (36.39)                                        

 10 Conner, J.J.              FR GBS-IL               1:07.39    1:07.94    7  

                  31.58     1:07.94 (36.36)                                        

 11 Van Duerm, Pat            FR NC                   1:15.80    1:13.04    6  

                  35.69     1:13.04 (37.35)                                        

 12 Vevang, Adam              FR GBS-IL               1:14.73    1:13.06    5  

                  34.34     1:13.06 (38.72)                                        

 13 Reasons, Matt             FR NC                   1:24.40    1:20.25    4  

                  38.99     1:20.25 (41.26)                                        

 14 Kessler, Mike             FR GBN                  1:18.01    1:24.49    3  

 15 Huie, Andrew              FR GBS-IL               1:27.59    1:27.66    2  

                  44.49     1:27.66 (43.17)                                        

 -- Han, Dong Woo             FR GBN                       NT         DQ  

                  51.59          DQ (45.72)                                        

 -- Lichtor, Sheridan            NTRIE                1:18.69         DQ  

                  37.85          DQ (38.75)                                        

 -- Fridrich, Alex            FR GBS-IL               1:30.19         DQ  

                  45.55          DQ (47.96)                                        

 

Event 4  Boys 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Grodecki, Max                NTRIE                  23.73      22.77   20  

  2 Eiken, Andrew             FR Huskies-IL             23.10      22.98   17  

  3 Pollick, Thomas           FR GBS-IL                 23.99      23.38   16  

  4 Whitcomb, Dan                NTRIE                  24.04      23.62   15  

  5 Stern, Mark               FR Warriors-IL            25.03      24.96   14  

  6 Jacome, Marc              FR GBS-IL                 27.19      26.29   13  

  7 Zhang, Dan                   Huskies-IL             30.50      27.47   12  

  8 Tatham, Alex              FR GBN                    27.62      27.57   11  

  9 Suta, Bobby               FR Huskies-IL             28.02      27.60    9  

 10 Lee, Jack                 FR GBS-IL                 28.99      27.99    7  

 11 Conrad, Ben               FR GBN                    28.32      28.06    6  

 12 Holzhauer, Tom            FR Huskies-IL             30.42      28.20    5  

 13 Griffin, Alex             FR GBN                       NT      28.60    4  

 14 Varick, Daniel               NTRIE                  28.83      28.67    3  

 15 Reasons, Matt             FR NC                        NT      30.13    2  

 16 Burke, Kevin                 NTRIE                  29.42      30.47    1  

 17 Bonetti, Mike             FR GBS-IL                 32.09      30.49  

 18 Viner, Nathan             FR Warriors-IL            35.58      34.70  

 19 Crotty, Joe               FR NC                     36.45      37.71  

 20 Tomchek, Dash             FR Warriors-IL            47.15      41.88  

 21 Torres, Juan                 Morton-IL              43.96      43.24  

 

Event 5  Boys 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Snyder, Nels                 NTRIE                  26.48      26.11   20  

  2 Roytman, Brian            FR GBN                    26.37      26.31   17  

  3 Stern, Mark               FR Warriors-IL            27.07      26.32   16  

  4 Slavin, Erik              FR GBN                    26.63      27.01   15  

  5 Dunlop, Andrew            FR Huskies-IL             35.00      28.96   14  

  6 Feingold, Ron             FR GBS-IL                 29.89      30.01   13  

  7 Brander, Ryan             FR GBS-IL                 31.69      30.23   12  

  8 Krueger, Max                 NTRIE                  30.64      31.13   11  

  9 Hianik, Ryan              FR GBS-IL                 34.39      31.18    9  

 10 Podea, David                 NTRIE                  37.12      34.52    7  

 11 Madden, Ben                  NTRIE                  34.67      35.18    6  

 

Event 6  Boys 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Grodecki, Max                NTRIE                  52.16      49.97   20  

                  24.18       49.97 (25.79)                                        

  2 Eiken, Andrew             FR Huskies-IL             51.32      50.21   17  

                  24.50       50.21 (25.71)                                        

  3 Chen, Jason               FR GBN                    51.33      51.11   16  

                  24.74       51.11 (26.37)                                        

  4 Hubbard, Tom              FR Huskies-IL             57.22      55.25   15  

                  27.15       55.25 (28.10)                                        

  5 Ewing, Kevin              FR Warriors-IL            55.55      55.36   14  

                  26.71       55.36 (28.65)                                        

  6 Conner, J.J.              FR GBS-IL                 55.99      56.23   13  

                  26.79       56.23 (29.44)                                        

  7 Neal, David               FR GBN                    56.78      56.99   12  

                  27.16       56.99 (29.83)                                        

  8 Katz, Aaron               FR Huskies-IL           1:01.87      57.46   11  

  9 Limberg, Dave                NTRIE                  58.37      57.74    9  

                  27.02       57.74 (30.72)                                        

 10 Conrad, Ben               FR GBN                  1:02.06    1:00.37    7  

                  28.85     1:00.37 (31.52)                                        

 11 Jacome, Marc              FR GBS-IL               1:03.59    1:01.31    6  

                  28.75     1:01.31 (32.56)                                        

 12 Varick, Daniel               NTRIE                1:07.25    1:06.51    5  

                  31.90     1:06.51 (34.61)                                        

 13 Zisook, Joel              FR GBN                  1:09.05    1:08.85    4  

                  31.95     1:08.85 (36.90)                                        

 14 Burke, Kevin                 NTRIE                1:14.18    1:09.58    3  

                  33.04     1:09.58 (36.54)                                        

 15 Lopez, Edward                Morton-IL            1:28.32    1:15.88    2  

                  38.44     1:15.88 (37.44)                                        

 16 Lyngso, Peter             FR GBS-IL               1:28.39    1:18.33    1  

                  37.77     1:18.33 (40.56)                                        

 17 Dooner, Ryan              FR GBS-IL               1:18.29    1:18.34  

                  37.32     1:18.34 (41.02)                                        

 18 Viner, Nathan             FR Warriors-IL          1:20.97    1:19.90  

                  38.23     1:19.90 (41.67)                                        

 19 Crotty, Joe               FR NC                   1:27.70    1:25.87  

                  41.78     1:25.87 (44.09)                                        

 20 Tomchek, Dash             FR Warriors-IL          1:51.11    1:30.20  

                  43.82     1:30.20 (46.38)                                        

 21 Torres, Juan                 Morton-IL            1:33.26    1:39.06  

                  44.55     1:39.06 (54.51)                                        

 

Event 7  Boys 300 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Killeen, Nick                NTRIE                2:50.22    2:45.09   20  

                  25.80       53.34 (27.54)     1:21.10 (27.76)     1:49.81 (28.71)

        2:17.77 (27.96)     2:45.09 (27.32)                                        

  2 Butz, Kevin               FR Huskies-IL           3:00.00    2:52.58   17  

                  25.95       54.51 (28.56)     1:24.00 (29.49)     1:53.89 (29.89)

        2:23.88 (29.99)     2:52.58 (28.70)                                        

  3 Skinner, Sam                 NTRIE                3:01.79    3:00.28   16  

                  26.92       57.43 (30.51)     1:28.85 (31.42)     2:00.04 (31.19)

        2:31.09 (31.05)     3:00.28 (29.19)                                        

  4 Scopelliti, Sean          FR Warriors-IL          3:15.01    3:13.44   15  

                  28.75     1:01.02 (32.27)     1:34.64 (33.62)     2:08.41 (33.77)

        2:41.57 (33.16)     3:13.44 (31.87)                                        

  5 Ortega, David             FR NC                   3:14.41    3:15.39   14  

                  29.58     1:02.43 (32.85)     1:35.03 (32.60)     2:08.35 (33.32)

        2:42.45 (34.10)     3:15.39 (32.94)                                        

  6 Marinelli, Tomasz         FR GBN                  3:17.32    3:18.62   13  

                  29.55     1:03.34 (33.79)     1:37.10 (33.76)     2:11.61 (34.51)

        2:46.06 (34.45)     3:18.62 (32.56)                                        

  7 Uphues, Daniel               Morton-IL            3:45.83    3:22.60   12  

                  29.17     1:02.09 (32.92)     1:37.85 (35.76)     2:12.98 (35.13)

        2:48.67 (35.69)     3:22.60 (33.93)                                        

  8 Herron, Dennis            FR NC                   3:26.22    3:24.53   11  

                  31.04     1:05.20 (34.16)     1:39.33 (34.13)     2:15.00 (35.67)

        2:50.24 (35.24)     3:24.53 (34.29)                                        

  9 Hosper, Neal              FR NC                   3:24.18    3:31.79    9  

                  30.57     1:05.84 (35.27)     1:42.35 (36.51)     2:19.72 (37.37)

        2:56.66 (36.94)     3:31.79 (35.13)                                        

 10 Redemann, Max                NTRIE                3:57.03    3:35.83    7  

                  30.79     1:05.76 (34.97)     1:43.25 (37.49)     2:22.03 (38.78)

        3:00.19 (38.16)     3:35.83 (35.64)                                        

 11 Arneson, Josh             FR NC                   3:28.16    3:40.53    6  

                  30.48     1:06.31 (35.83)     1:44.76 (38.45)     2:24.24 (39.48)

        3:03.55 (39.31)     3:40.53 (36.98)                                        

 12 Vevang, Adam              FR GBS-IL               4:05.49    4:11.47    5  

                  36.17   4:11.47 (3:35.30)                                        

 13 Huie, Andrew              FR GBS-IL               4:16.99    4:38.62    4  

                  38.15     1:20.32 (42.17)     2:09.24 (48.92)     3:00.99 (51.75)

        3:49.99 (49.00)     4:38.62 (48.63)                                        

 14 Herrera, Danny               GBN                       NT    4:45.15    3  

                  35.33     1:20.28 (44.95)                             3:04.63 ( )

      4:45.15 (1:40.52)                                                            

 

Event 8  Boys 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 New Trier High School  'A'                        1:42.42    1:35.35   40  

     1) Snyder, Nels                    2) Skinner, Sam                   

     3) Smith, Grant                    4) Killeen, Nick                  

                  23.80       47.67 (23.87)     1:12.70 (25.03)     1:35.35 (22.65)

  2 Glenbrook North High School  'A'                  1:38.77    1:36.87   34  

     1) Roytman, Brian FR               2) Slavin, Erik FR                

     3) Neal, David FR                  4) Chen, Jason FR                 

                  24.25       49.78 (25.53)     1:13.36 (23.58)     1:36.87 (23.51)

  3 Naperville North-IL  'A'                          1:50.00    1:38.58   32  

     1) Thompson, Jacob FR              2) Hubbard, Tom FR                

     3) Eiken, Andrew FR                4) Butz, Kevin FR                 

                  26.40       51.88 (25.48)     1:15.23 (23.35)     1:38.58 (23.35)

  4 Deerfield Swimming & Diving-IL  'A'               1:42.01    1:40.09   30  

     1) Stern, Mark FR                  2) Scopelliti, Sean FR            

     3) Roberts, Chris FR               4) Ewing, Kevin FR                

                  25.12       51.55 (26.43)     1:15.75 (24.20)     1:40.09 (24.34)

  5 Naperville North-IL  'B'                          2:00.00    1:49.40   28  

     1) Dionesotes, Chris FR            2) Dunlop, Andrew FR              

     3) Suta, Bobby FR                  4) Holzhauer, Tom FR              

                  27.16       52.19 (25.03)     1:20.25 (28.06)     1:49.40 (29.15)

  6 Naperville Central High School  'A'               1:50.61    1:50.94   26  

     1) Ortega, David FR                2) Herron, Dennis FR              

     3) Hosper, Neal FR                 4) Arneson, Josh FR               

                  26.41       54.39 (27.98)     1:24.85 (30.46)     1:50.94 (26.09)

  7 Glenbrook South-IL  'A'                           1:53.99    1:51.42   24  

     1) Lee, Jack FR                    2) Feingold, Ron FR               

     3) Jacome, Marc FR                 4) Brander, Ryan FR               

                  28.10       58.22 (30.12)     1:25.38 (27.16)     1:51.42 (26.04)

  8 New Trier High School  'B'                        1:52.63    1:52.09   22  

     1) Redemann, Max                   2) Varick, Daniel                 

     3) Krueger, Max                    4) Madden, Ben                    

                  26.81       55.72 (28.91)     1:22.01 (26.29)     1:52.09 (30.08)

  9 Glenbrook North High School  'C'                  2:21.45    2:10.46   18  

     1) Han, Dong Woo FR                2) Drabik, Daniel FR              

     3) Prost, Jared FR                 4) Nellis, Jack FR                

                  32.32     1:05.79 (33.47)   2:10.46 (1:04.67)                    

 -- Glenbrook South-IL  'B'                           2:05.19         DQ  

     1) Godalski, Nick FR               2) Bonetti, Mike FR               

     3) Fridrich, Alex FR               4) Gitelman, Rob FR               

                  29.89       59.74 (29.85)     1:35.11 (35.37)          DQ (29.04)

 -- Glenbrook North High School  'B'                  1:59.61         DQ  

     1) Kessler, Mike FR                2) Griffin, Alex FR               

     3) Zisook, Joel FR                 4) Conrad, Ben FR                 

                  31.07     1:00.01 (28.94)     1:30.46 (30.45)          DQ (28.68)

 

Event 9  Boys 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Whitcomb, Dan                NTRIE                  28.27      27.35   20  

  2 Roberts, Chris            FR Warriors-IL            27.97      28.01   17  

  3 Pollick, Thomas           FR GBS-IL                 28.49      28.20   16  

  4 Urban, Nate                  NTRIE                  31.24      30.68   15  

  5 Tatham, Alex              FR GBN                    32.27      32.72   14  

  6 Zhang, Dan                   Huskies-IL             35.00      33.41   13  

  7 Hianik, Ryan              FR GBS-IL                 37.39      34.75   12  

  8 Podea, David                 NTRIE                  35.43      35.25   11  

  9 Dionesotes, Chris         FR Huskies-IL             36.00      35.97    9  

 10 Suta, Bobby               FR Huskies-IL             35.51      36.75    7  

 11 Escobar, Joshua              Morton-IL              45.28      38.86    6  

 12 Weaver, Ben                  NTRIE                  38.59      40.17    5  

 13 Prost, Jared              FR GBN                    43.03      41.14    4  

 14 Drabik, Daniel            FR GBN                    42.31      41.99    3  

 15 Lyngso, Peter             FR GBS-IL                 47.69      47.86    2  

 

Event 10  Boys 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Smith, Grant                 NTRIE                  32.61      30.88   20  

  2 Healy, David              FR Huskies-IL             34.00      31.78   17  

  3 Limberg, Dave                NTRIE                  33.59      31.88   16  

  4 Neal, David               FR GBN                    32.83      33.13   15  

  5 Feingold, Ron             FR GBS-IL                 33.79      33.70   14  

  6 Van Duerm, Pat            FR NC                     34.69      34.28   13  

  7 Reasons, Matt             FR NC                     38.80      37.26   12  

  8 Lichtor, Sheridan            NTRIE                  39.30      37.90   11  

  9 Kessler, Mike             FR GBN                    38.78      39.06    9  

 10 Holzhauer, Tom            FR Huskies-IL             37.00      40.14    7  

 11 Fridrich, Alex            FR GBS-IL                 41.89      41.78    6  

 12 Goodspeed, Nick           FR GBN                    50.24      44.51    5  

 13 Dooner, Ryan              FR GBS-IL                 58.39      51.52    4  

 -- DiNanno, Joseph           FR GBN                       NT         DQ  

 

Event 11  Boys 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 New Trier High School  'A'                        3:36.49    3:26.39   40  

     1) Skinner, Sam                    2) Whitcomb, Dan                  

     3) Grodecki, Max                   4) Killeen, Nick                  

                  25.24       52.60 (52.60)     1:18.06 (25.46)     1:45.91 (53.31)

        2:10.09 (24.18)     2:37.32 (51.41)     3:00.68 (23.36)     3:26.39 (49.07)

  2 Glenbrook North High School  'A'                  3:35.92    3:33.69   34  

     1) Roytman, Brian FR               2) Slavin, Erik FR                

     3) Marinelli, Tomasz FR            4) Chen, Jason FR                 

                  25.47       52.77 (52.77)     1:18.56 (25.79)     1:46.36 (53.59)

        2:12.81 (26.45)     2:43.28 (56.92)     3:07.27 (23.99)     3:33.69 (50.41)

  3 Naperville North-IL  'A'                          3:45.00    3:36.96   32  

     1) Thompson, Jacob FR              2) Hubbard, Tom FR                

     3) Eiken, Andrew FR                4) Butz, Kevin FR                 

                  27.55       57.61 (57.61)     1:24.63 (27.02)     1:53.87 (56.26)

        2:18.72 (24.85)     2:45.72 (51.85)     3:10.46 (24.74)     3:36.96 (51.24)

  4 Glenbrook South-IL  'A'                           3:50.59    3:49.80   30  

     1) Brander, Ryan FR                2) Jacome, Marc FR                

     3) Conner, J.J. FR                 4) Pollick, Thomas FR             

                  28.24   1:00.51 (1:00.51)     1:29.07 (28.56)   2:00.91 (1:00.40)

        2:27.72 (26.81)     2:57.33 (56.42)     3:22.17 (24.84)     3:49.80 (52.47)

  5 Naperville North-IL  'B'                          4:14.00    3:58.11   28  

     1) Dionesotes, Chris FR            2) Dunlop, Andrew FR              

     3) Katz, Aaron FR                  4) Healy, David FR                

                  28.39       59.14 (59.14)     1:27.45 (28.31)     1:58.08 (58.94)

        2:26.03 (27.95)     2:56.73 (58.65)     3:26.61 (29.88)   3:58.11 (1:01.38)

  6 New Trier High School  'B'                        3:57.37    3:58.61   26  

     1) Krueger, Max                    2) Limberg, Dave                  

     3) Urban, Nate                     4) Redemann, Max                  

                  27.41       58.03 (58.03)     1:26.08 (28.05)   1:58.90 (1:00.87)

        2:26.95 (28.05)     2:57.36 (58.46)     3:26.50 (29.14)   3:58.61 (1:01.25)

  7 Naperville Central High School  'A'               4:04.44    4:03.80   24  

     1) Ortega, David FR                2) Herron, Dennis FR              

     3) Hosper, Neal FR                 4) Arneson, Josh FR               

                  28.43       59.42 (59.42)     1:28.76 (29.34)   2:00.20 (1:00.78)

        2:16.39 (16.19)   3:02.32 (1:02.12)     3:31.30 (28.98)   4:03.80 (1:01.48)

  8 Glenbrook North High School  'B'                  4:16.02    4:21.55   22  

     1) Griffin, Alex FR                2) Zisook, Joel FR                

     3) Tatham, Alex FR                 4) Conrad, Ben FR                 

                  31.17   1:07.46 (1:07.46)     1:40.07 (32.61)   2:18.10 (1:10.64)

        2:47.00 (28.90)   3:19.30 (1:01.20)     3:48.37 (29.07)   4:21.55 (1:02.25)

  9 Glenbrook South-IL  'B'                           4:18.59    4:29.63   18  

     1) Lee, Jack FR                    2) Vevang, Adam FR                

     3) Gitelman, Rob FR                4) Hianik, Ryan FR                

                  30.73   1:02.64 (1:02.64)     1:37.41 (34.77)   2:13.89 (1:11.25)

        2:45.24 (31.35)   3:22.32 (1:08.43)     3:53.58 (31.26)   4:29.63 (1:07.31)

 10 New Trier High School  'C'                        4:27.81    4:39.58   14  

     1) Podea, David                    2) Madden, Ben                    

     3) Weaver, Ben                     4) Lichtor, Sheridan              

                  32.64   1:11.04 (1:11.04)     1:44.21 (33.17)   2:20.72 (1:09.68)

        2:54.54 (33.82)   3:31.50 (1:10.78)     4:04.38 (32.88)   4:39.58 (1:08.08)

 11 Glenbrook South-IL  'C'                           4:48.69    4:52.70   12  

     1) Godalski, Nick FR               2) Huie, Andrew FR                

     3) Bonetti, Mike FR                4) Lyngso, Peter FR               

                  32.62   1:09.48 (1:09.48)     1:44.53 (35.05)   2:22.58 (1:13.10)

      3:32.25 (1:09.67)   4:10.53 (1:47.95)     4:52.70 (42.17)                    

 12 Glenbrook North High School  'C'                  5:19.56    5:14.48   10  

     1) Han, Dong Woo FR                2) Nellis, Jack FR                

     3) Drabik, Daniel FR               4) Prost, Jared FR                

                  37.63   1:18.90 (1:18.90)     1:57.72 (38.82)   2:37.81 (1:18.91)

        3:17.50 (39.69)   4:03.45 (1:25.64)     4:36.44 (32.99)   5:14.48 (1:11.03)

 -- Deerfield Swimming & Diving-IL  'A'                    NT   X3:50.63  

                  26.63       55.40 (55.40)     1:23.30 (27.90)     1:54.36 (58.96)

        2:21.80 (27.44)     2:52.36 (58.00)     3:20.15 (27.79)     3:50.63 (58.27)